Astronomija

05.11.2012.

Bliski susreti

Ni tranziti Galilejevih mjeseca - posebice Ije - preko Jupiterovog diska, a ni "ukazanja" Velike Crvene Pjege nisu nikakva rijetkost i u ovom času, dok se taj planet približava opoziciji, neku od tih pojava možemo vidjeti zamalo svake vedre noći. No, prošloga petka (2. studenog) smo imali priliku vidjeti i ponešto rijeđi susret Velike Crvene Pjege i Ijine sjene, a potom i samog toga vulkanskog mjeseca. Dakako, susret mjeseca i pjege zbio se samo iz naše perspektive: Ija obilazi oko matičnog planeta na sigurnoj udaljenosti od oko 350000 km.

Kako Sunce još uvijek ne obasjava Jupiterov sustav iz pravca iz kojega ga mi na Zemlji vidimo, već pomalo iskosa, Ijina sjena počinje tranzitirati prije samog mjeseca, a prije njega i okončava taj prelazak. Pošto je crna, sjenu je lako uočiti naspram Jupiterovih oblaka, no Ija je u tom smislu tvrd orah. Prevladavajuće boje na njenoj površini - žuta i narančasta - vrlo su slične bojama u Jupiterovoj atmosferi, pa je taj mjesec viđen i prilično jakim teleskopom posve stopljen s planetom. No, pred kraj tranzita, kada Iju (ili neki drugi Galilejev mjesec) vidimo naspram dijelom zasjenjene strane Jupitera, one koja prima manje Sunčevog svjetla, mjesec se stane isticati. Na slici desno je on dodatnom obradom posebno istaknut, te se vidi kao bljedoružičasti kružić na obodu Velike Crvene Pjege (strelica)! Promatrana, pak, kroz okular teleskopa, Ija je u tom trenutku izgledala kao blistava iskra svjetla na Jupiterovom disku.

Lijevo je niz slika snimljen tijekom završne faze tranzita. Na slici gore lijevo, tik ispod Ijine sjene, nazire se i "Mala Crvena Pjega" (Oval BA), koja se još nalazi u blizini svoje veće i poznatije družice. Naime, kako je razlika u brzini vrtnje Jupiterove atmosfere na njihovim širinama vrlo mala, tim dvjema orijaškim olujama će trebati oko dvije godine da se ponovno susretnu!

(Sljedećeg petka, 9. studenog, ponovilo se nešto slično, premda ovaj put nije došlo do kontakta Ijine sjene i pjege. Ova animacija, sastavljena od 14 fotografija snimljenih u razmaku od četrdesetak minuta, prikazuje početak tranzitâ Ijine sjene i samog mjeseca. Ovdje se Oval BA vidi puno bolje negoli na gornjim slikama: on zapravo i nije puno manji od Velike Crvene Pjege!)